COCO PEAT

Tropik mucize...

Hindistan cevizinin kabukları ve lifleri küçük parçalara bölünerek oluşturulan doğal bir substrat’dır.Dünyada 90’lı yıllardan bu yana kullanılan ve hızla yaygınlaşan bitki yetiştirme ortamının doğal pH sı 5,5-6,4 arasındadır. COCOPEAT, tohum, çelik ve saksılamada kullanılabilir. Kuru ağırlığının 9 katı suyu ve besinleri emerek bünyesinde depolar ve bitkinin ihtiyacı oldukça bitkiyibesler. Gevşek yapısı sayesinde optimum köklenme ve büyüme ortamı yaratır. Sudan, gübreden,zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar. Mükemmel bir drenaja sahip olan cocopeat kesekleşmez ve bulaşmaz. Uzun ömürlüdür ve ekonomiktir.

 

CoCoPeat ‘ın Farkı Nedir ?

Toprağınıza karıştıracağınız Cocopeat tamamen sterildir. Yani içinde hastalık ve ya istemediğiniz başka bitkilerin tohumlarını, ayrık otlarını barındırmaz. Kullanıma hazır halde sunduğumuz Cocopeat’i doğrudan toprağınıza karıştırabilirsiniz. Cocopeat, ilk önce hacminin 7-8 katı suyu emer. Suyun fazlasını süzerek köklerden uzaklaştırır. Daha sonra bitki suya ihtiyaç duydukça suyu köklere taşıyarak , kökleri nemli tutar. Cocopeat , kılcal yapısı içinde daima oksijen barındırır. Toprağı gevşettiği, Ph ı düşürdüğü için kökler bol oksijenli ve uygun gelişme ortamı bulurlar. Aynı şekilde toprağa verilen gübreyide emen Cocopeat , bitkiye yavaş yavaş gübreyi vererek, dengeli gelişmesini sağlar.

 

Gartengold Cocopeat’in hazırlanması

Parçalara bölünen Hindistan cevizi iki defa yıkanarak tuzdan arındırılır, kalsiyum ve magnezyum ilave edilir. Bu işleme Buffering adı verilir. Daha sonra kurutulmaya alınır. Kurutulan parçalar yüksek ısı ile steril edilerek preslenir. Süs bitkilerinde, kesme çiçeklerde, domates, salatalık ve biber başta olmak üzere tüm bitkilerin üretiminde kullanılır. Gartengold cocopeat blok 45 lt. su verilerek ıslatılır. Suyu emen blok yumuşar ve kısa zamanda kolayca dağıtılır. Dağılan bloktan minimum 65 lt substrat elde edilir. Bu substratı tohum, çelik ve saksılamada kullanabilirsiniz. Kuru ağırlığının 9 katı suyu ve besinleri emerek bünyesinde depolar ve bitkinin ihtiyacı oldukça bitkiyibesler. Gevşek yapısı sayesinde optimum köklenme ve büyüme ortamı yaratır. Sudan, gübreden,zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar. Mükemmel bir drenaja sahip olan cocopeat kesekleşmez ve bulaşmaz. Uzun ömürlüdür ve ekonomiktir